VIII Niedziela Zwykła

 

1. Dzisiaj, z racji pierwszej niedzieli miesiąca, o g. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i cicha adoracja z modlitwą o pokój w Polsce i na świecie, w naszych sercach i rodzinach.

2. W tym tygodniu, 5 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty i ważny czas Wielkiego Postu. Msze św. tego dnia z posypaniem głów popiołem na znak naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia o g. 8.00, 10.00 i 18.00.

3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Ten post obowiązuje wszystkich od 18. do 60. roku życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Przy okazji przypominamy, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązująca w każdy piątek roku dotyczy każdego, kto ukończył 14. rok aż do końca życia.
W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy w nich udziału.

4. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważali męką Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej o g. 17.15.
Natomiast w każdą niedzielę Wielkiego Postu o g. 16.30 Gorzkie Żale z wystawionym Najświętszym Sakramentem i kazaniem pasyjnym. Bezpośrednio po Gorzkich Żalach – Msza św. już bez kazania.
Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, tj. stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca:
- w pierwszy czwartek, o g. 17.30 nabożeństwo z modlitwą o liczne i święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego w Kościele.
- w pierwszy piątek, od g. 16.00 możliwość spowiedzi. O g. 17.15 nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Do chorych udamy się od g. 9.00.

6. Z prasy Gość Niedzielny, w którym m. in.:
- o tym, jak cały świat jednoczy się w modlitwie za papieża Franciszka;
- o Symfonii Miłosierdzia dla uczczenia 25. rocznicy ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego i kanonizacji s. Faustyny;
- oraz o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, o której warto pomyśleć już na początku Wielkiego Postu, rozpoczynającego się w najbliższą środę.

Jest też do nabycia nowy numer Historii Kościoła, a w nim m.in.:
- Jak doszło do rozejścia się dróg Kościoła i Synagogi?
- Czym współczesny judaizm różni się od judaizmu biblijnego?
- Jak dochodziło do pogromów w Europie?
- Co o Żydach pisali ojcowie Kościoła i papieże?
- Czy oficjalne nauczanie Kościoła było kiedyś antysemickie?
Ponadto:
- Bolesław Chrobry i chrystianizacja Polski.
- Jezuita i astronom – rywal Galileusza.
- W poszukiwaniu korony cierniowej.
- Święty Wojciech, czyli Czech, bez którego nie byłoby chrześcijańskiej Polski

7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do Pana śp. Wojciech Pobudin z ul. Odrodzenia, którego pogrzeb odbędzie się we wtorek, o g. 11.00. Polećmy go miłosierdziu Bożemu w modlitwie: Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek...

  • dr.jpg
  • ekai_tonalne2.jpg
  • episkopat.jpg
  • gosc-niedzielny2.jpg
  • plus2.jpg