26 sierpnia Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Podczas głównych uroczystości na Jasnej Górze z udziałem polskich biskupów, co roku ma miejsce odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego - modlitwy napisanej przeszło pół wieku temu przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w której powierzał on Polskę opiece Matki Bożej. 26 sierpnia na Jasnej Górze to jedna z uroczystości gromadzących największą liczbę pielgrzymów. Przed przypadającym w tym dniu świętem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze spodziewanych jest ok. 60 pieszych pielgrzymek.

Przed odpustem, już od 17 sierpnia na Jasnej Górze trwała nowenna przygotowująca duchowo wiernych do obchodów święta. W głównych uroczystościach od lat biorą udział przedstawiciele polskiego Episkopatu: od 2010 roku w wigilię odpustu spotyka się Rada Biskupów Diecezjalnych, wcześniej obradowała zaś w tym czasie Rada Stała Episkopatu wraz z biskupami diecezjalnymi.

„Jasna Góra jest nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium Narodu...” – mówił Jan Paweł II 4 czerwca 1979 r. Zawierzenie Matce Bożej to wyraz jasnogórskiej tradycji maryjnej kultywowanej od kilkuset lat. W 1656 r. śluby w katedrze lwowskiej złożył król Jan Kazimierz. Ten uroczysty akt ponawiany był w chwilach szczególnych dla Polaków, również w czasach nam współczesnych. Dostosowane w 1956 r. przez kard. Wyszyńskiego do potrzeb współczesnych śluby stały się ślubami całego Narodu i programem działalności duszpasterskiej Kościoła w Polsce.
  • dr.jpg
  • ekai_tonalne2.jpg
  • episkopat.jpg
  • gosc-niedzielny2.jpg
  • plus2.jpg